INĐIJA
Opština Inđija se nalazi u Sremu, na južnim obroncima Fruške gore.
Na površini od 384 km² živi oko 47.000 stanovnika različitih nacionalnosti, raspoređenih u 11 naselja: Inđija, Beška, Novi Slankamen, Novi Karlovci, Krčedin, Čortanovci, Maradik, Ljukovo, Stari Slankamen, Jarkovci i Slankamenački Vinogradi. Kako je smeštena na pola puta između Beograda i Novog Sada, na mestu gde se ukrštaju značajni evropski koridori – autoput E-75 i reka Dunav, njen turističko-geografski položaj veoma je povoljan.
Sam grad Inđija nalazi se na 45º03’ severne geografske širine i 20?05’ istočne geografske dužine, na nadmorskoj visini od 113 m. Reljef opštine karakterišu obronci Fruške gore koji se protežu severnim delom teritorije i plodna ravnica u južnom delu.
Inđija je železnička raskrsnica Srema. Kroz Inđiju prolazi železnička pruga Beograd-Novi Sad-Subotica, te Beograd-Stara Pazova-Ruma-Sremska Mitrovica. Pored Inđije prolazi i međunarodni auto-put Beograd-Novi Sad-Subotica-Budimpešta.
Od reke Dunav i naselja Stari Slankamen, udaljena je 19 km.
Klima je umereno kontinentalna. Najviša srednja godišnja temperatura vazduha je u julu i avgustu, i iznosi 22?C, dok je najniža srednja godišnja temperatura vazduha u januaru, -1 ºC.
Prema podacima poslednjeg popisa stanovništva, opština Inđija ima nešto više od 47.000 stanovnika. Zajedno sa Srbima koji čine većinski deo, na teritoriji Opštine žive još Hrvati, Mađari, Slovaci, Ukrajinci, Romi, Makedonci, Rusini, Rusi, Bošnjaci, Bugari, Česi i drugi.
Gradski bazen
Gradski bazen nalazi se na magistralnom putu (M-22) Novi Sad-Beograd, na ulazu u Inđiju iz pravca Novog Sada.
Izgrađen je 1969 godine, a sadašnji izgled dobio renoviranjem 1985. godine. Bazen dimenzije 50 x 25 metara izgrađen je u dva nivoa dubine 1,20 m i 2,10 m. Poseduje sistem za prečišćavanje i svakodnevno kontrolisanje kvaliteta vode. Opremljen je tuševima kabinama, kao i prostorom za restoran, baštu i ostale prateće sadržaje. Pored velikog bazen tu je i mali bazen 6 x 6 metara dubine 40 cm za najmlađe kupače. Okružen je zelenilom i zelenim površinama, kao i terenima za odbojku na pesku, košarku i nožni tennis.
Adresa: Novosadski put bb, Inđija
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Arheološki lokalitet Kalakača
Arheološki lokalitet Kalakača predstavlja naselje gradinskog tipa koje datira iz perioda starijeg gvozdenog doba. Nalazi se na rečnoj terasi visoko iznad obale Dunava, u blizini beščanskog mosta.
Prva istraživanja ovog lokaliteta, koja su prethodila izgradnji autoputa i mosta, otkriven je deo naselja koji je sa južne strane zaštićen rovom i verovatno zemljanim bedemom, dok je sa ostalih strana naselje bilo zaštićeno prirodnim usecima (surducima) i visokom strmom obalom. Na istraženom prostoru pronađeno je 215 objekata od kojih najveći broj predstavljaju silosi za čuvanje žita i ostalih namirnica. Manji broj objekata predstavlja kružne kolibe sa centralnim stubom u sredini.
Nalazište je veoma poznato i priznato, ne samo u srpskoj već i evropskoj arheologiji.
Najveći broj pokretnih predmeta pronađenih prilikom arheoloških iskopavanja čine ulomci keramičkih posuda – amfore, pitosi, zdele, šolje, minijaturne livačke posude.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Salaš Stojšić
Pobeći? Od umora, od misli, od sebe. Tražih takvo mesto, dugo. Pronađoh ga u sremskoj ravnici, tik uz žilu kucavicu moderne civilizacije. Salaš Stojšić, okružen oranicama, ugnezdio se međ’ šljive i jabuke, kruške i dunje.
Čuvaju ga bezmalo vek stari jablanovi. Kuća sa tremom podseća na dom i davno zaboravljene vrednosti. A u hladovini starog duda, putnik namernik, kao i onaj slučajni radoznali posetilac pronaći će zaborav i novu ljubav uz mirise bagrema i zvuke tamburice, dobro vino i đakonije sremačke kuhinje.
Salaš Stojšić se nalazi u Beškoj, na Krčedinskom putu, a ukoliko ste u prolazu, ne propustite da ga posetite.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Lesni profil
Lesni profil u Starom Slankamenu predstavlja, najkompletnije geonasleđe lesnih sedimenta u Evropi stari oko 800 000 godina. U njima se čuva tajna ledenog doba, a punih 280 godina su predmet istraživanja domaćih i stranih naučnika.
Naučnici tvrde da upoređivanjem čestica lesnih profila na različitim mestima zemljine kugle mogu, na primer, da rekonstruišu kakvi su bili klimatski uslovi u tom delu sveta pre petnaest hiljada godina!
Na lesnom profilu kod Starog Slenkamena izdvaja se jedanaest pedokompleksa: pedokompleksi F11 do F9, rubificiranog smeđeg zemljišta koja odgovaraju toploj i vlažnoj mediteranskoj klimi starijeg pleistocena. Smeđa paleozemljišta pedokompleksa F8 i F7 odgovaraju kontinentalnoj umerenopromenljivoj klimi srednjeg pleistocena, koji se završava rubificiranim smeđim paleozemljištem tj., pedokompleksom F6, što ukazuje na povratak tople mediteranske klime. Pedokompleks F5, pripisuje se početku Virma ili Ris-Virm interglacijalu.
Ovo se objašnjava pojavom toplije i vlažnije klime tokom mlađeg pleistocena u južnim delovima Evrope, koji je pružio povoljne uslove za obrazovanje černozema.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Mesto bitke iz 1961. godine
U podnožju Fruške gore kod Slankamena, 19. avgusta 1691. godine, austrijska vojska, koju je predvodio princ Ludvig Badenski, odnela je pobedu nad Turcima. Turci su se povukli ka Beogradu pošto su izgubili 2000 vojnika i velikog vezira Mustafu Ćuprilića. U Slankamenskoj bitci na strani Austrije učestvovalo je i 1000 Srba pod vođstvom Jovana Monasterlije. U znak sećanja na ovaj događaj 1892. godine podignut je spomenik.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Pešačko-biciklistička staza
U Starom Slankamenu obeležena je pešačko-biciklistička staza u dužini od 8,5 km, polazi od Slankamenačkog keja i prolazi pored svih znamenitosti ovog naselja: banjе, izvorа slane vode, stare tvrđave Acumincum, Spomenikа Slankamenačke bitke,crkve Svetog Nikole, marine, lesnog profila.
Na keju se nalazi mapa sa obeleženim tačkama staze, te postoji mogućnost kombinacija u zavisnosti od raspoloživog vremena i fizičke kondicije. Stazu je moguće podelite na:
Kraću u dužini od 3,5 km
- od keja prema lesnom profilu (tačke1-6)
- Kej-tvrđava-crkva Sv. Nikole-kej (tačke 1-12)
Dužu u dužini od 5 km
- Spomenik Slankamenačkoj bitki-tvrđava Acumincum-kej (tačke 15-19)
Kompletna staza u dužini od 9 km
- Kej-tvrđava Akuminkum-Spomenik-kej (tačke 1-12-19-15-1)
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Kuća za odmor Banstol
Poljoprivredno gazdinstvo Banstol nalazi se u lepom prirodnom ambijentu, uz magistralni put M-22/1 (stari put Beograd – Novi Sad).
U njegovoj neposrednoj blizini su brojne kulturno istorijske znamenitosti, a idilična seoska atmosfera predstavlja dobru osnovu za odmor turista i razvoj seoskog i etno turizma.Turistička ponuda poljoprivrednog gazdinstva Banstol obuhvata sobe sa 4 zvezdice, etno kuhinju i lepo uređen vrt i voćnjak koji su na raspolaganju gostima a namenjeno je za:
- kraći odmor do 3 dana, sa bogatom ponudom etno kuhinje zasnovane isključivo na domaćim proizvodima pravljenim po starim, proverenim receptima naših predaka
- odmor do 7 dana sa ponudom obilaska kulturno – istorijskih spomenika, pre svega fruškogorskih manastira i Sremskih Karlovaca
- aktivni odmor – prikupljanje plodova prirode (maline, kupine jabuke, pečurke…), berba, spravljanje zimnice… tj. intezivno učešće gostiju u kreiranju ponude
- poslovni odmor za goste koji žele mir i seosku idilu uz konzumiranje domaćih specijaliteta
- sportsko-rekreativni odmor za ribolovce (Dunav je udaljen 2 km), lovce (u saradnji sa lokalnim lovačkim udruženjima organizovanje lova), sportiste i rekreativce (sportki tereni i pešačke staze u nacionalnom parku Fruška Gora).
Adresa: Vikend naselje Banstol, Nova Galenika, Čortanovci
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Atelje vina Šapat
Na obronku Fruške gore, u srcu raskošnih vinograda sa pogledom na Dunav i Srem, nalazi se Atelje vina Šapat – savremena vinarija, vrhunski restoran i otmeni apartmani i sobe.
Elegantni ambijent restorana stapa se sa prirodom, a jela sa menija predstavljaju spoj klasike u odabiru osnovnih ukusa i hrabrosti i inventivnosti u pogledu začinskih kombinacija i načina prezentacije. Ponuda restorana je većinski usmerena na organizaciju posebnih privatnih i korporativnih dešavanja, a vrhunski kvalitet i usluga koju Atelje vina Šapat pruža, odgovaraju potrebama najzahtevnijih gostiju.
Adresa: Počenta bb, Novi Slankamen
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Kuća vina Živković
Fruškogorsko vinogorije udomilo je vinariju na površini od preko 41,7 ha sa ukupno 165.105 vrhunskih sadnica grožđa koje isporučio jedan od vodećih svetskih proizvođača sadnog materijala francuski Richter.
Vinarija, potpuno autonomna u procesu proizvodnje, poseduje najsavremeniju opremu za preradu grožđa “Velo” i specijalizovanu mehanizaciju “Antonio Carraro”. Namenski izgrađeni objekti vinarije, ukupne površine preko 2.000 m², pružaće sve uslove da bogatsvo podneblja i kvalitet svih sorti, budu pretočeni i utkani u svaku od 300.000 boca godišnje proizvedenih vina Kuće vina Živković.
Adresa: Vojvode Putnika bb, Inđija
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.