Jezera
Fruška gora bogata je jezerima koja pružaju mnogobrojne mogućnosti: od kupanja, preko pecanja, do samog uživanja u njihovoj lepoti.
Za neka od njih možda i niste čuli, ali ih svakako vredi posetiti.
Beli Kamen (Sremska Mitrovica)
Jezero Beli kamen, poznato i kao Bešenovačko jezero, dragulj Fruške gore, nekadašnji je kop laporca koji je u vlasništvu beočinske fabrike cementa, a sada svojim kontrastom plavetnila vode i beline kamena na trenutak podseti na Mediteran.
Napušteno posle iscrpljivanja kopa, jezero je osamdesetih godina krenulo da se puni vodom, da bi posle dvadeset i više godina dostiglo dubinu od oko 50 metara. Nivo vode se i dalje povećava. Meštani kažu da je prilikom kopa presečena glavna vodena žila i da su zbog nastanka ovog jezera presušili okolni izvori. Voda je čista, prozirna, neobične tirkizne boje, a kažu i lekovita zbog svog mineralnog sastava. Vrlo često se mogu videti posetioci koji se kraj obale mažu blatom za koje se, takođe, smatra da je zdravo.
Ovo jezero je drugačije od ostalih akumulacionih jezera i po svom postanku slično je Ledinačkom jezeru. Retki pecaroši pamte da je bešenovačko jezero nekada obilovalo ribom koja je sad većim delom izlovljena, a od preostale ribe prisutni su primerci tostolobika, crvenperke i babuške. Jata sitnih riba se mogu opaziti u plićaku.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Borkovačko jezero (Ruma)
Borkovаčko jezero se nаlаzi krаj Rume i udаljeno je 60 kilometаrа od Beogrаdа, 40 od Novog Sаdа i 20 od Sremske Mitrovice. Do jezerа se stiže preko Rume, dobrim, аsfаltnim putem, sа jаsnim i preglednim uputstvimа kаko doći do ovog revirа.
Ovа veštаčkа аkumulаcijа dobro je poribljenа i obiluje krupnim primercimа somа, smuđа i šаrаnа. Procenjuje se dа se, zаhvаljujući redovnom poribljаvаnju, stiglo do 30.000 primerаkа šаrаnа. Tаkođe imа i bаbuške i bele ribe, kаo i krupnih аmurа i tolstolobikа. Skrovito sremsko jezero, Borkovаc, pružiće prаvi ribolovni doživljаj jer pored bogаtog izletničkog sаdržаjа i komfornog smeštаjа nudi izuzetno kvаlitetnu vodu.
Akumulаciono jezero Borkovаc izgrаđeno je 1970. godine i prostire se nа 42 hektаrа. Dugo je skoro dvа i po kilometаrа, а široko oko 300 metаrа. Imа zаpreminu od oko 1,6 milionа kubikа vode. Letnjа temperаturа vode u jezeru dostiže i 29 stepeni Celzijusа, što je toplije i od nаjtoplijeg morа, а providno je i do metаrа i po dubine. Vodа imа zelenkаstu boju jer je bogаtа plаnktonom, što znаči dа je izuzetno čistа, а jezero je bogаto ribom.
Nа jezeru se nаlаzi kompleks “Akvа kаmp”, kаko bi svi ribolovci, ljubitelji prirode i izletnici mogli dа uživаju u lepotаmа ovog gorskog jezerа i čаrimа ribolovа.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Binglusko jezero (Šid)
Između sela Erdevik i Bingula nalazi se maleno Bingulsko jezero. Retki su kupači na ovom jezeru, a u rano proleće voda ume da bude kristalna. Jezero se puni slivom sa severa i podzemnim vodama.
Prelivne vode su na južnoj strani nekada punile i drugo jezerce koje je presušilo usled velikih vrućina i sad ga prekriva samo trska. Nekada su na ovom mestu postojale vodenice, odnosno mlinovi, a zatim je napravljeno jezero za potrebe hmeljare, koja je prestala da radi devedesetih godina, tako da sada, kako kažu meštani, jezero „nije ničije”.
Pecanje na ovom jezeru je retko jer ljudi obično idu na Erdevička jezera, mada nađe se i ovde poneki ribolovac.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Bruje (Šid)
Nalazi se na izlazu iz Erdevika u pravcu Ljube, sa desne strane puta je skretanje i za nekih 200 metara dolazi se do prelepog jezera. Jezero je dugačko 1 km, široko oko 300 m i prosečne dubine oko 3,5 m.
Voda u jezeru je čista, i prigodna za plivanje u letnjem periodu. U vodu se može ulaziti sa travnate obale ili sa brane. Obale jezera su uređene, i pristupačne za posetioce. Postoji veći broj drvenih klupa i stolova z apiknik, kako oko samog jezera , tako i u obližnjim šumarcima.
Do jezera se može doći pešice, ali i automobilom. Oko celog jezera, kruži asfaltni put, tako da pristup obali nije problematičan.
O jezeru se brine, i gazduje Nacionalni park Fruška gora.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Čalmansko jezero (Sremska Mitrovica)
Čalmansko jezero, odnosno jezera Čalma I, II i III, izgrađena su sredinom sedamdesetih godina prošlog veka. Prvobitno je trebalo da bude jedno jezero, ali su zbog geoloških uslova napravljena tri koja se pune podzemnim vodama i izvorima, a veliki udeo ima i Begov izvor, koji se nalazi uz prvo jezero. Voda se preliva iz prvog i tako se pune preostala dva jezera. Retki su pecaroši, a još ređi kupači, tako da jezera više liče na rezervat prirode.
Lokalni čobani ovde čuvaju ovce, a društvo im prave magarci i psi ovčari. Kažu da u toku noći, u okolini, mogu da se čuju šakali koji vrebaju ovce, dok se preko dana skrivaju u rupama. Na samom ulazu pre spuštanja za jezero nalazi se napuštena voćarska zadruga. Pripazite se i pasa koji mogu da zalaju na nove goste ukoliko su u blizini ovce.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Dobrodol (Irig)
Jedno od najlepših sremačkih jezera. Izuzetan mir i lepota prirode pružiće dodatno uživanje. Površina jezera je 45 ha, a dubina oko 6 m. Izuzetno zdrava voda ovog jezera sa obiljem hrane čini da jezero obiluje krupnim primercima šarana, amura i smuđa. Babuška i bela riba uvek se uspešno love. Ovo je prva destinacija u Vojvodini koja će obezbediti potpuni užitak sportskim ribolovcima. Jezero je poribljeno sa 30 000 šarana divljaka.
Ribolov se vrši samo sa obale.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Kapavica (Šid)
Najmanje veštačko jezero na Fruškoj gori smešteno je duboko u šumi blizu sela Vizić.
Pune ga obližnji izvor i podzemne vode. Nekada je služilo za navodnjavanje, a sada više ima svrhu malog izletišta. Za njega mahom znaju meštani Vizića.
Na ovom mestu nećete moći da pecate i plivate jer veličina jezera i trska to ne omogućavaju.
Put do jezerceta ostavlja nesvakidašnji utisak – priroda i napuštene vikendice ukazuju na nekadašnju živost ovog mesta koje se sada prepustilo tišini prirode.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Kudoš (Ruma)
Jezero Kudoš ili Pavlovačko jezero nalazi kraj sela Pavlovci, svega 6 kilometara daleko od Rume. Jezero je po poreklu veštačko i nastalo je pregrađivanjem „Kudoškog kanala“. Dužina jezera je 1.700 metara, široko je 700 metara, dok dubina iznosi 6 metara, a celokupna površina jezera je 62.5 hektara. Bogato je sledećim vrstama ribe: šaranom, smuđom, tolstolobikom, somom i amurom. Jezero je divno, lepe boje i pristupačne obale.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Ljukovo (Inđija)
Duž sela Jarkovci, na južnim padinama Fruške gore, proteže se jezero Ljukovo, veštačka akumulacija poznatija i kao Jarkovačko jezero. Nastalo je 1977. godine pregrađivanjem potoka sa ciljem navodnjavanja okolnih useva, širine je oko 300 metara i dužine dva kilometra, a zahvata površinu od 35 hektara. Tokom cele godine, sem za vreme mresta ribe, popularna je destinacija sportskih ribolovaca, a tokom leta i svih onih koji traže spas od velikih vrućina. Zbog svog prirodnog okruženja postalo je dom mnogobrojnim vrstama životinja koje ulepšavaju sliku ovog jezera.
Na kraju sela, na samoj obali jezera, nalazi se i letnjikovac grofa Pajačevića koji je izgrađen početkom XX veka i predstavlja svojevrsnu atrakciju za sve koji se nađu u ovom kraju.
Sa druge strane brane nalazi se izvor koji meštani nazivaju Jarkovački.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Međeš (Irig)
Jezero je bogato smuđem, babuškom, amurom, šaranom i belom ribom. Poznata destinacija za sportski ribolov. Obale su ponegde nepristupačne. Jezero se nalazi na potoku Međaš nekoliko kilometara južnije od Krušedola, a neposredno iznad sela Šatrinci. Jezero je veliko i okruženo predivnim zelenim pojasom i najčešće se leti koristi kao kupalište i izletište. Na uređenoj plaži na raspolaganju su tuševi, tereni za odbojku na pesku, stoni tenis, mali kafe bar, mesto za kampovanje, roštilj.. Ribolov se vrši samo sa obale.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Moharač (Šid)
Jezero izuzetne lepote i čiste vode. Uredno se poribljava kako bi se sportskim ribolovcima priuštilo vrhunsko zadovoljstvo u lovu šarana, a kada šaran neće, babuška se uvek može loviti kao uteha..
Na letnjem putu za selo Vizić, okruženo vinogradima, oranicama i šumom na oko 60 hektara, prostire se jezero Moharač. Široko je oko 300 metara, dugačako 2,5 kilometara i duboko oko 10 metara. Raj za ribolovce i ljubitelje prirode, jezero Moharač pleni svojom raznolikošću, mirom i lepotom.
Na ovom jezeru najviše ima pecaroša koji tokom čitave godine pecaju šarane, somove, amure, štuke, babuške… Preko leta se neretko mogu sresti lokalni kupači i poneki kamper. Mnogi posetioci i ne znaju da se ispod brane nalazi izvor vode Moharač na kome se možete osvežitii.
Biljni i životinjski svet je izuzetno bogat – pored labudova, pataka i gusaka, mogu se videti i kornjače, zečevi, fazani itd. Možete se prošetati i do čuvareve kućice koja se nalazi nasuprot brane na drugom kraju jezera u dubokom fruškogorskom hladu.
Iskoristite priliku i da odete do jezera Bruje, Banje, livade Kosača, kao i da probate poznata erdevička vina.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Podvezirac (Sremski Karlovci)
Maleno osamljeno jezero, skriveno u karlovačkim atarima, kao da se guši u ovom krajoliku. Usled pojedinih doba u godini, ponekad ostavlja utisak bare.
Naziv je dobilo verovatno po brdu Vezirac ispod kog se nalazi, a samo brdo poznato je po spomeniku Vezirac i bici koja se tu odigrala.
Retki su kupači i pecaroši na ovom jezeru.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Popovičko jezero (Fruška gora)
Malo jezero smaragdne boje nalazi se kraj vikend-naselja Popovica, nedaleko od izletišta. Kod raskrsnice pokraj izletišta dalje treba ići Jezerskim putem. Jezero je odmah pokraj puta i okruženo je šumom.
U njemu se mresti šaran, a ukoliko se približite vodi, primetićete brojna jata riblje mlađi. Kao mrestilište, ono je zaštićeno i samim tim pecanje je strogo zabranjeno.
Ukoliko se spustite zemljanim putićem niz padinu, doći ćete do obližnjeg izvora.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Sotsko jezero (Šid)
Sotsko jezero nalazi se na desetak kilometara od Šida, na magistralnom putu Šid-Ilok. Površine je 33 hektara i prosečne dubine oko četiri metra.
Blage padine Fruške gore, šume hrasta i belog graba koje obuhvataju oko 90% parka, čuveno vinogorje i stari manastiri privlače pažnju kako izletnika, ljubitelja prirode, tako i naučnika.
U flori Fruške Gore, čiji je Lipovača sastavni deo, zabeleženo je preko 1400 vrsta biljaka, a takođe ovaj prostor pruža gostoprimstvo predstavnicima više od 200 vrsta ptica i ostalih životinja.
Jezero je bogato ribom; šaran, amur, tostolobik, kao i kapitalnim primercima doma. Na obodima jezera se nalaze vikendice koje upotpunjuju odmor na jezeru.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Šelevrenac (Inđija)
Između iriške i inđijske opštine, na svega nekoliko kilometara od sela Maradik, nalazi se jezero Šelevrenac, nastalo 80-ih godina izgradnjom brane na istoimenom potoku.To je jedno od najvećih jezera Fruške gore sa površinom od 65 hektara, veće od njega je jedino Moharač sa površinom od oko 70 hektara.
Firma MK „Komerc” je 2008. kupila poljoprivredni kombinat u čijem je vlasništvu i jezero, pa ga je ogradila i uredila kao privatni rezervat prirode. Služi za sportski ribolov (uz plaćenu dozvolu), odmor i rekreaciju. Kupanje nije dozvoljeno.
Na svega nekoliko kilometara se nalaze jezera Dobrodol, Jarkovci i Pavlovci, gde možete slobodno da prostrete peškir i uživate tokom letnjih dana.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Jezero Vranjaš (Sremska Mitrovica)
Jezero Vranjaš se nalazi u blizini sela Manđelos.
Prvobitno napravljeno kao akumulaciono jezero za navodnjavanje okolnih njiva i voćnjaka, da bi sad u njemu najviše uživali ribolovci. Od ribe uglavnom ima babuške, šarana, amura i tostolobika.
Oko jezera se vrlo često mogu videti tragači za rimskim i austrougarskim novčićima i ostalim antikvitetima. Na oko tri kilometra od skretanja za jezero nalaze se i čuveni izvor Vranjaš i manastir Sveti Vasilije Ostroški, koji je podignut iznad izvora.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.
Revir Basiana (Ruma)
Na pola puta između Rume i Inđije, prava oaza mira i lepog druženja. Dva hektara vode sa šaranima koje samo poželeti možete.
Revir Basiana je biser u nizu sremskih jezera, na kojima svaki ribolovac može da pronađe avanturu, odmor i dobar ulov. Ovo čuveno podneblje iznedrilo je jezera koja pružaju idealne uslove za šaranski ribolov. O tome svedoči i podatak da se u rimsko doba, na mestu današnjih Donjih Petrovaca, nalazilo naselje pod imenom Basine, te da su još njegovi stanovnici na ovim prostorima podigli prve ribnjake. Basiana je tada bio jedan od važnijih gradova rimske provincije Panonia, pa se na lokalitetu Grad kod Donjih Petrovaca, i danas nalaze ostaci rimskog naselja.Na putu Ruma – Stara Pazova, doslovce na pola puta između Beograda i Novog Sada, nalazi se mesto Donji Petrovci. Površina vodenog ogledala „Basiane” je 260 metara sa 80 do 130 metara. Jezero je u proseku duboko oko 1,5 metara, a najveća dubina, kod izlovnog kanala, iznosi oko tri metra. Dno je pretežno muljevito, ali ima i čistih regija sa tvrdim dnom, koje su nastale zahvaljujući neumornom radu „velikog brke”. Jezersko dno je dobro proučeno i mapirano, tako da postoje preporuke za svako ribolovno mesto.
Ukoliko Vas interesuje smeštaj u blizini, pogledajte ovde.